Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza
Kontakt ul. Gagarina 7, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611-43-02
fax: +48 56 611-45-26
e-mail: wydzial@chem.umk.pl

Chemiczka ze Studenckim Noblem

Zdjęcie portretowe studentki w okularach na tle jasnej ściany
Studencki Nobel to kolejne wyróżnienie dla Patrycji Grabowskiej za badania naukowe z zakresu 3W fot. fot. nadesłane

Patrycja Grabowska z Wydziału Chemii UMK została laureatką XV edycji Studenckiego Nobla w specjalnej kategorii "3W: Woda-Wodór-Węgiel". Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu miał także silną reprezentację wśród finalistów tegorocznej odsłony konkursu.

Studencki Nobel to konkurs organizowany przez Niezależne Zrzeszenie Studentów. Jego celem jest docenienie studentek i studentów, którzy wyróżniają się swoją działalnością naukową, artystyczną i społeczną. Nagrody przyznawane są w dziewięciu kategoriach: dziennikarstwo i literatura, fizyka i astronomia, medycyna i farmacja, nauki ekonomiczne, nauki przyrodnicze i energetyka, nauki społeczne, nauki techniczne, sztuka oraz działalność społeczna. "3W: Woda-Wodór-Węgiel" to dodatkowa kategoria specjalna, w której wyróżnia się osoby aktywizujące różne grupy społeczne na rzecz zrównoważonego rozwoju gospodarki i odpowiedzialnego zarządzania tymi trzema zasobami.

W tegorocznym konkursie nagrodę specjalną otrzymała Patrycja Grabowska z Wydziału Chemii UMK. W swojej działalności naukowej studentka zwróciła uwagę na sektor 3W, przygotowując m.in. pracę licencjacką pt. "Materiały hybrydowe zawierające tlenek prazeodymu jako efektywnie działające katalizatory procesu otrzymywania zielonego wodoru". Autorka opracowała katalizatory hybrydowe na bazie tlenków typu perowskit domieszkowanych prazeodymem oraz węglem i azotem. Tanie, wydajne oraz stabilne katalizatory tego typu mogłyby być wykorzystane w procesie pozyskania zielonego wodoru, którego zaletą jest możliwość stosowania jako paliwo nieemisyjne. Studencki Nobel to kolejne wyróżnienie dla studentki, która w ubiegłym roku otrzymała również nagrodę podczas III Kongresu 3W w Warszawie oraz wyróżnienie specjalne w konkursie "Złoty Medal Chemii".

W gronie finalistów Studenckiego Nobla 2024 znalazły się następujące osoby studiujące na UMK:

Kategoria Medycyna i Farmacja: Aleksandra Białczyk

Kategoria Fizyka i Astronomia: Weronika Łoboda

Kategoria Sztuka: Dominika Sztonyk

Kategoria Nauki Przyrodnicze i Energetyka: Aleksander Butkiewicz oraz Weronika Arendarska

Kategoria 3W: Woda-Wodór-Węgiel: Julia Pachniewska oraz Patrycja Grabowska

pozostałe wiadomości