Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza
Kontakt ul. Gagarina 7, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611-43-02
fax: +48 56 611-45-26
e-mail: wydzial@chem.umk.pl

Wsparcie dla sportu akademickiego

Stoją od lewej: Paweł Gulewski, Piotr Całbecki, Sławomir Nitras, Arkadiusz Myrcha i prof. dr hab. Andrzej Sokala
Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras ogłosił na UMK utworzenie lig akademickich fot. Andrzej Romański

Utworzenie od października 2024 r. lig akademickich ogłosił goszczący w Uniwersyteckim Centrum Sportowym UMK minister sportu i turystyki Sławomir Nitras. W pierwszym roku funkcjonowania program ma kosztować 15 mln zł.

W nowym roku akademickim powinny ruszyć międzyuczelniane rozgrywki w kilku masowych dyscyplinach sportowych, takich jak siatkówka kobiet i mężczyzn, piłka ręczna, koszykówka i futsal. Minister sportu i turystyki kilkukrotnie powtórzył, że nieprzypadkowo wybrał toruńską uczelnię jako miejsce do podpisania dokumentów powołujących ligi akademickie.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu to jedna z najlepszych uczelni w Polsce, to uniwersytet, który może być stawiany wszystkim polskim uczelniom jako wzór pracy ze sportowcami – tłumaczył Sławomir Nitras. – Nie tylko dysponuje bardzo dobrą bazą sportową, lecz także realizuje program kariery dwutorowej.

Szef resortu sportu i turystki podkreślał, że jednym z zadań, które postawił przed nim premier Donald Tusk, jest przywrócenie sportowi akademickiemu należnego miejsca w strukturze polskiego sportu. – Na całym świecie najlepsze uniwersytety chlubią się tym, że mają noblistów, ale i tym, że kształcą olimpijczyków, medalistów mistrzostw świata i Europy we wszystkich dyscyplinach sportu – mówił minister. – Nasz program już dzisiaj spotyka się z jednej strony z oczekiwaniami, a z drugiej strony z wielkimi nadziejami – zarówno środowiska sportowego, jak i akademickiego. Chcemy, żeby hale, obiekty sportowe na uczelniach tętniły życiem.

Minister sportu i turystyki odwiedził obiekty Uniwersyteckiego Centrum Sportowego UMK
fot. Andrzej Romański

– Dziękuję za wszystkie miłe słowa, które usłyszeliśmy – podsumował prof. dr hab. Andrzej Sokala, rektor UMK. – Rzeczywiście od dłuższego czasu inwestujemy w infrastrukturę sportową i w sportowców studentów. Byliśmy pierwszą uczelnią w Polsce, która wprowadziła program kariery dwutorowej. Cieszymy się z planów, jakie pan minister przedstawił i deklaruję, że nasze środowisko nie tylko czekało na takie pomysły, ale będzie je bardzo mocno wpierać, będziemy w nich uczestniczyć.

Celem Programu Kariera Dwutorowa, pionierskiej inicjatywy, która od 2018 r. jest realizowana na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, jest zapewnienie sportowcom jak najlepszych warunków do kontynuowania i rozwijania kariery sportowej oraz nauki akademickiej. Częścią jego koncepcji jest elastyczne podejście do studiowania, ale przede wszystkim zapewnienie wsparcia umożliwiającego zarządzanie i planowanie rozwoju w sporcie zawodowym harmonijnie łączonego z nauką uniwersytecką.

pozostałe wiadomości

galeria zdjęć

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie.