Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza
Kontakt ul. Gagarina 7, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611-43-02
fax: +48 56 611-45-26
e-mail: wydzial@chem.umk.pl

Spółki z górnej półki

Zbiorowe zdjęcie z gali Liderów Innowacji Pomorza i Kujaw
Liderzy Innowacji Pomorza i Kujaw 2023 fot. fot. Agnieszka Bielecka/Urząd Miasta Torunia

NatChemLab, spółka spin-off Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu otrzymała tytuł Lidera Innowacji Pomorza i Kujaw 2023 w kategorii przedsiębiorstwo akademickie. Kapituła konkursu nagrodziła też inne podmioty związane z naszą uczelnią.

NatChemLab Sp. z o.o. została nagrodzona za "preparat dedykowany osobom z popromiennym zapaleniem skóry". To już druga tego typu nagroda dla tej spółki. W ubiegłym roku zdobyła laur w tej samej kategorii za "produkt onkologiczny do pielęgnacji skóry po usunięciu zmian nowotworowych".

Na zdjęciu stoją od lewej z dyplomem w ręku: prof. dr hab. Aldona Glińska-Neweś, Prorektor UMK ds. Współpracy z Otoczeniem Społecznym i Gospodarczym, dr Beata Kaczmarek–Szczepańska, prezes NatChemLab, Aleksandra Kalocińska-Szumska, wiceprezes AKAMED
Od lewej: prof. dr hab. Aldona Glińska-Neweś (Prorektor UMK ds. Współpracy z Otoczeniem Społecznym i Gospodarczym), dr Beata Kaczmarek–Szczepańska (prezes NatChemLab) i Aleksandra Kalocińska-Szumska (wiceprezes AKAMED)
fot. Agnieszka Bielecka/Urząd Miasta Torunia

Wyróżnienia w konkursie Liderzy Innowacji Pomorza i Kujaw 2023 w kategorii "małe przedsiębiorstwo" otrzymały Noctiluca S.A., za: "opracowanie syntezy nowatorskich materiałów transportujących elektrony do zastosowań w OLED" oraz Fresh Inset S.A. za "nowe metody aplikacji opracowanej przez Fresh Inset technologii Vidre+ ® dla dłuższej trwałości i świeżości kwiatów ciętych i doniczkowych". Oba podmioty są spółkami spin-out UMK.

Na zdjęciu stoją od lewej z dyplomami w ręku: dr Andrzej Wolan, prezes Fresh Inset, prof. dr hab. Aldona Glińska-Neweś, dr Mariusz Bosiak, prezes Noctiluca i Aleksandra Kalocińska-Szumska
Od lewej: dr Andrzej Wolan (prezes Fresh Inset), prof. dr hab. Aldona Glińska-Neweś, dr Mariusz Bosiak (prezes Noctiluca) i Aleksandra Kalocińska-Szumska
fot. Agnieszka Bielecka/Urząd Miasta Torunia

W kategorii przedsiębiorstwo akademickie uhonorowano Akademickie Centrum Badań AKAMED sp. z o.o. za "kompleksową ocenę profilu kończyn dolnych na podstawie badania MRI".

Za najlepszą jednostkę naukową/zespół badawczy uznano w tym roku Zespół Zakładu Medycyny Regeneracyjnej - Katedry Urologii i Andrologii Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum UMK za "UROGRAFT® - wszczep do rekonstrukcji pęcherza moczowego". Ten sam zespół otrzymał jeszcze dwie inne nagrody: "Certyfikat Innowacyjna Marka Regionu InnoMaRe. Made In Kujawsko-Pomorskie" w kategorii Nauka oraz Nagrodę Specjalną JM Rektora UMK "Innowator UMK".

Na zdjęciu stoją od lewej z dyplomem i czekiem na 5 tys. zł: mgr Zuzanna Fekner, zespół UROGRAFT, prof. dr hab. Aldona Glińska-Neweś, prof. dr hab. Marta Pokrywczyńska, kierownik projektu UROGRAFT
Od lewej: mgr Zuzanna Fekner (zespół UROGRAFT), prof. dr hab. Aldona Glińska-Neweś i prof. dr hab. Marta Pokrywczyńska (kierownik projektu UROGRAFT)
fot. Agnieszka Bielecka/Urząd Miasta Torunia

Wszystkie wyróżnienia wręczono podczas 15. gali Kujawsko-Pomorskiego Forum Innowacji, Nauki, Biznesu i Samorządu. Wydarzenie zorganizowano w ramach Europejskiego Tygodnia Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Do udziału w konkursie Liderzy Innowacji Pomorza i Kujaw zostały zaproszone mikro, małe, średnie przedsiębiorstwa z regionu oraz przedsiębiorstwa akademickie, jak również jednostki naukowe i zespoły badawcze, które mogą poszczycić się sukcesami w opracowaniu i /lub wdrażaniu innowacji w zakresie produktowym, usługowym czy technologicznym.

pozostałe wiadomości