Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza
Kontakt ul. Gagarina 7, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611-43-02
fax: +48 56 611-45-26
e-mail: wydzial@chem.umk.pl

Święto Uczelni

Plakat informacyjny o święcie uczelni

Szanowni Państwo,

Zbliża się Święto naszego Uniwersytetu, które z uwagi na przypadająca w tym roku 550-tą rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika będzie miało szczególnie uroczystą i doniosła oprawę. Tegoroczne obchody zaplanowane są w dniach
19-20.02.2023 (szczegółowy program uroczystości w załączeniu).

Pragnę poinformować, że z uwagi na spodziewany przyjazd Prezydenta RP
i Ministra Edukacji i Nauki, udział w uroczystościach w dniu 19.02.2023 r. będzie możliwy tylko po wcześniejszym zgłoszeniu chęci uczestnictwa. W związku
z tym proszę o zadeklarowanie swojego udziału u Pani mgr Joanny Bełkowskiej (jbelkowska@umk.pl) do dnia 1.02.2023 r. 

Pragnę zwrócić również uwagę, że 20.02.2023 r o godz. 15.30 rozpocznie się druga część uroczystości, w trakcie której wybitny  bionieorganik prof. Jan Reedijk z Uniwersytetu w Lejdzie uhonorowany zostanie najwyższą godnością akademicką – tytułem doktora honoris causa UMK. Jest to dla Wydziału wydarzenie historyczne, gdyż po 14 latach ponownie chemik dołączy do grona doktorów honoris causa UMK. Co więcej, to niepowtarzalne wydarzenie odbywa się w jubileuszowym roku 30-lecia istnienia naszego Wydziału.

Tego dnia będzie również okazja do składania gratulacji naszym nowym doktorom habilitowanymi i doktorom, którzy odbierać będą dyplomy.

Zapraszam gorąco do udziału w tych niepowtarzalnych dla Wydziału
i Uniwersytetu wydarzeniach.

Dziekan Wydziału Chemii UMK
prof. dr hab. Iwona Łakomska

Profesor Jan Reedijk (rocznik  1943) jest współtwórcą światowego obszaru badań z zakresu chemii bionieorganicznej, którego osiągnięcia wyznaczają nowe standardy w nauce, a także wspaniałym nauczycielem szczodrze dzielącym się swoją wiedzą i doświadczeniami z młodym pokoleniem.

Studia chemiczne odbył na Uniwersytecie w Lejdzie, gdzie w 1964 uzyskał tytuł zawodowy licencjata, w 1966 roku  dyplom magistra, a dwa lata później - doktora. Po doktoracie  stworzył  i budował praktycznie od podstaw własną tematykę badawczą, którą rozwijał na Uniwersytecie Technologicznym w Delft. W 1979 roku został profesorem chemii nieorganicznej i liderem grupy badawczej w Instytucie Chemii
na Uniwersytecie w Lejdzie. Pełnił tę funkcję  przez 30 lat, aż do przejścia na emeryturę. W latach 2003-2015 był ponadto dyrektorem tego Instytutu. Jako profesor wizytujący odwiedził uniwersytety w Cambridge, Louvain, Strasburgu, Münster, Riyadh, Mediolanie, Dunedin i Toruniu.

Dorobek naukowy profesora Jana Reedijka jest imponujący i obejmuje ponad 1 200 artykut6w w najlepszych czasopismach naukowych. Profesor należy do grona najczęściej cytowanych na świecie chemików nieorganik6w (ponad 63 000 cytowań).
Uznanie osiągnięć naukowych w środowisku chemik6w spowodowało,
że prof.  Reedijk byt członkiem kilkunastu prestiżowych czasopism międzynarodowych, a także piastował wiele funkcji, m.in. w IUPAC (Międzynarodowa Unia Chemii Czystej i Stosowanej), COST (Europejski Program Współpracy w Dziedzinie  Badań Naukowo-Technicznych), EuCHEMS (Europejskie Towarzystwo  Chemiczne), Royal Netherlands Chemical Society, Royal Netherlands Academy of Arts and Sciences
czy Netherlands Organization of Advancement of Research.

Prof. Jan Reedijk  był wielokrotnie nagradzany za osiągnięcia naukowe
i zaangażowanie organizacyjne. Otrzymał m.in. nagrodę badawczą Maxa Plancka za wkład w rozwój chemii bionieorganicznej, a także został wybrany do Holenderskiej i Fińskiej Akademii Nauk.

Program cz. 1 (pdf, 360 KB)
Program cz. 2 (pdf, 1MB)
Program cz. 3 (pdf, 620 KB)

 

pozostałe wiadomości