Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza
Kontaktul. Gagarina 7, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611-43-02
fax: +48 56 611-45-26
e-mail: wydzial@chem.umk.pl

Biomedyczne Tango

Zdjęcie ilustracyjne
Dr Beata Kaczmarek-Szczepańska, kierowniczka zwycięskiego grantu w konkursie Tango V fot. fot. Andrzej Romański

Interdyscyplinarny zespół naukowy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika otrzymał grant Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w piątej edycji konkursu Tango. Dotacja ma służyć wsparciu praktycznego wykorzystania wyników badań podstawowych.

Wśród pozytywnie zaopiniowanych wniosków w konkursie Tango V znalazł się projekt "Liofilizat glikozaminoglikanów i kolagenu z rybich skór do zastosowań biomedycznych" stworzony przez dr Beatę Kaczmarek-Szczepańską (koordynatorkę) i dr Justynę Kozłowską z Wydziału Chemii, dr Katarzynę Burlikowską z Wydziału Farmaceutycznego oraz dr. hab. Pawła Antosika, prof. UMK z Wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych.

Przedmiotem projektu jest zoptymalizowanie procesu izolowania związków z grupy glikozaminoglikanów oraz kolagenu z odpadów przemysłu spożywczego - rybich skór. Związki te wykazują właściwości bioaktywne. Skóry rybie są tanim źródłem cennych związków, które następnie mogą być wykorzystane do otrzymywania materiałów o zastosowaniu biomedycznym. Jako źródła skór wykorzystane zostaną różne gatunki ryb (słodko- i słonowodnych), by określić uniwersalność procesu w stosunku do źródła. Efektem projektu będzie liofilizat stanowiący mieszaninę związków z grupy glikozaminoglikanów oraz kolagenu, wykazujący właściwości bioaktywne.

Konkurs Tango jest prowadzony w ramach "Wspólnego Przedsięwzięcia", realizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wraz z Narodowym Centrum Nauki. W ramach Ścieżki A konkursu Tango V oceniono 29 wniosków, z czego 11 pozytywnie. Projekt badaczek i badacza z UMK został dofinansowany w tym rozdaniu na kwotę 246 625 zł.

Wyniki konkursu

pozostałe wiadomości