Badania nad fluoryzującymi kryształami

fot. Nadesłane

Badania nad fluoryzującymi kryształami zainicjowane na Wydziale Chemii UMK, przy współpracy z laboratoriami zagranicznymi znalazły uznanie w oczach edytorów czasopisma Journal of Materials Chemistry C.

W oparciu o związki o tej samej topologii wykazano, że zbyt efektywne oddziaływania międzycząsteczkowe powodują znaczne obniżenie wydajności kwantowej fluorescencji, pomimo że cząsteczki bardzo intensywnie emitują światło w roztworze. Optymalna emisja światła jest jednym z kluczowych wyzwań dzisiejszych badań nad materiałami. Otrzymane wyniki mają znaczenie dla projektowania przyszłych materiałów fluorescencyjnych mających zastosowanie m.in. w obrazowaniu biomedycznym, ale również konstruowaniu nowych, wydajnych OLED'ów. Część zespołu realizującego badania należy do centrum doskonałości "W Kierunku Medycyny Spersonalizowanej".

Zespół pracowników UMK to: dr Anna Kozakiewicz-Piekarz, prof. Andrzej Wojtczak, dr hab. inż. Borys Ośmiałowski, prof. UMK.

Praca naukowa powstała przy współpracy z poniższymi jednostkami:

a) Wydział Chemiczny, Politechnika Wrocławska,

b) Wydział Chemii, Uniwersytetu Łódzkiego,

c) Laboratory of Organic Electronics, Linkoping University, Norrkoping, Szwecja

d) Department of Chemistry and Nanomaterials Science, Bohdan Khmelnytsky National University, Cherkasy, Ukraina,

e) Tomsk State University, Rosja,

f) Department of Chemistry, University of Helsinki, Finlandia

g) Universite de Nantes, Nantes, Francja.

Badania w całości finansowane z projektu Harmonia (NCN, kierownik dr hab. inż. Borys Ośmiałowski, prof. UMK) realizowanego w Katedrze Chemii Organicznej.

Dane bibliograficzne pracy: Journal of Materials Chemistry C (2021) 9, 15820
Odnośnik: https://pubs.rsc.org/en/content/articlelanding/2021/tc/d1tc03316f