XIV Kopernikańskie Seminarium Doktoranckie

W dniach 20-22 września 2021 roku na Wydziale Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odbyło się XIV Kopernikańskie Seminarium Doktoranckie (XIV KSD), organizowane przez Wydział Chemii UMK w Toruniu. Tegoroczne seminarium było dofinansowane z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach projektu Doskonała nauka – Wsparcie konferencji naukowych.

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego, Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego i JM Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika prof. dr hab. Andrzeja Sokalę.

Uczestników Kopernikańskiego Seminarium Doktoranckiego powitała Pani Dziekan Wydziału Chemii UMK prof. dr hab. Iwona Łakomska oraz przewodniczący komitetu Organizacyjnego prof. dr hab. Edward Szłyk. Wykład inauguracyjny na temat popularyzacji i promocji nauki wygłosiła dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, prof. Politechniki Śląskiej. Ponadto wygłoszone zostały  trzy wykłady plenarne przez: prof. dr hab. Jacka Jemielity, prof. dr hab. n. farm. Michała Marszałła oraz dr hab. Annę Zawadzką, prof. UMK.

W seminarium udział wzięli doktoranci i młodzi doktorzy z ośrodków naukowych z całej Polski reprezentujący nauki chemiczne, biologiczne, medyczne, fizyczne oraz techniczne. Przybyli do nas naukowcy z m.in: Polskiej Akademii Nauk, uniwersytetów i politechnik Warszawy, Krakowa, Łodzi, Gdańska, Wrocławia, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Białegostoku, Gliwic, Olsztyna, Bydgoszczy, Siedlec oraz Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Podczas trzydniowego seminarium uczestnicy wygłosili wystąpienia naukowe
i zaprezentowali postery, z których wybrano najlepsze prezentacje ustne oraz postery. Łącznie Jury naukowe  przyznało 27 nagród w sekcji nauk chemicznych, biologicznych i fizycznych na 184 uczestników konferencji. Nagrody ufundowali: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wydziału Chemii UMK w Toruniu, SITPChem Oddziału w Toruniu, Alchem, Merck, Laboratorium Przegląd Ogólnopolski, Wydawnictwo Naukowe UMK w Toruniu, Argenta,  PWN,  i Prószyński Media.

Seminarium i organizatorzy uzyskali wiele pozytywnych ocen od jej uczestników oraz deklarację uczestnictwa w następnych edycjach.

Do miłego zobaczenia w kolejnym roku w Toruniu.