Święto pełne nagród i wyróżnień

Od lewej: Profesor Halina Kaczmarek i pierwszy zastępca rektora prof. dr hab. Wojciech Wysota, prorektor ds. nauki fot. Mikołaj Kuras

Obchody Święta Uniwersytetu rozpoczęły się tradycyjnie złożeniem kwiatów pod pomnikiem Mikołaja Kopernika w 551. rocznicę urodzin patrona uniwersytetu. Następnie wydarzenia przeniosły się do Auli UMK.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika celebruje Święto Uniwersytetu 19 lutego – w rocznicę urodzin swojego patrona
fot. Mikołaj Kuras

Nadanie prof. Jerzemu Bogdanowi Gajewskiemu tytułu doktora honoris causa UMK uświetniło obchody Święta Uniwersytetu, które uczelnia celebruje 19 lutego, w rocznicę urodzin swojego patrona. Tego dnia wręczono również inne wyróżnienia i odznaczenia, a także awanse naukowe dla nowych doktorów i doktorów habilitowanych.

Święto Uniwersytetu było okazją do wręczenia tytułu Honorowego Profesora. Prof. dr hab. Halina Kaczmarek otrzymała go w dowód uznania dla jej znaczącego wkładu w rozwój zrównoważonych materiałów polimerowych mających wpływ na środowisko naturalne i codzienne funkcjonowanie człowieka. Godność Honorowego Profesora przyznaje Senat Uniwersytetu na wniosek Kapituły Wyróżnień Honorowych. Jest ona nadawana profesorom o wybitnym dorobku naukowym, którzy w ostatnim roku akademickim odeszli na emeryturę. Po raz pierwszy tytuł przyznano w roku 2015.

Prof. dr hab. Halina Kaczmarek dołączyła do grona Honorowych Profesorów UMK
fot. Mikołaj Kuras

Od tego samego roku Uniwersytet buduje również grono swoich Ambasadorów, wyróżniając absolwentów, którzy osiągnęli znaczące sukcesy w nauce, kulturze, sztuce, polityce lub działalności gospodarczej i promują uczelnię w swojej codziennej działalności. W tym roku tytuł Ambasadora UMK otrzymał Marek Małecki, absolwent chemii (1974), prezes Grupy Kapitałowej Solbet.

19 lutego podczas uroczystości w Auli UMK nastąpiło także przekazanie dyplomów nowym doktorom habilitowanym oraz promocja doktorska.

Tradycyjnie Świętu Uniwersytetu towarzyszyło wręczenie odznaczeń, medali i wyróżnień – zarówno państwowych, jak i uniwersyteckich.

Medal Złoty za Długoletnią Służbę:

• prof. dr hab. Artur Terzyk

Brązowy Medal za Długoletnią Służbę:

• dr  hab. Szymon Bocian, prof. UMK
  • dr hab. Sylwia Studzińska, prof. UMK

Obchody Święta Uniwersytetu. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Obchody Święta Uniwersytetu. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Obchody Święta Uniwersytetu. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Obchody Święta Uniwersytetu. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Obchody Święta Uniwersytetu. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Obchody Święta Uniwersytetu. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Obchody Święta Uniwersytetu. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Obchody Święta Uniwersytetu. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Obchody Święta Uniwersytetu. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Obchody Święta Uniwersytetu. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Obchody Święta Uniwersytetu. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Obchody Święta Uniwersytetu. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Obchody Święta Uniwersytetu. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Obchody Święta Uniwersytetu. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Obchody Święta Uniwersytetu. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Obchody Święta Uniwersytetu. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Obchody Święta Uniwersytetu. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Obchody Święta Uniwersytetu. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Obchody Święta Uniwersytetu. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Obchody Święta Uniwersytetu. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Obchody Święta Uniwersytetu. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Obchody Święta Uniwersytetu. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Obchody Święta Uniwersytetu. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Obchody Święta Uniwersytetu. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie.