
Z przyjemnością informujemy, że Pan prof. dr hab. Tomasz Ligor na mocy postanowienia Prezydenta RP z 11 grudnia 2023 r. otrzymał nominację profesorską.
Prof. dr hab. Tomasz Ligor jest absolwentem II LO im. Kazimierza Jagiellończyka w Elblągu (1991). Ukończył studia magisterskie na Wydziale Chemii UMK w Toruniu (1996). Stopień naukowy doktora nauk chemicznych w zakresie chemii uzyskał w 2001 r. na podstawie rozprawy "Kompleksowa analiza chromatograficzna związków chlorowcoorganicznych zalegających w różnych matrycach środowiskowych", której promotorem był prof. dr hab. Bogusław Buszewski, a stopień doktora habilitowanego nauk chemicznych w zakresie chemii, chemii analitycznej – w 2011 r. na podstawie osiągnięcia pt.: "Analityka wydychanego powietrza z zastosowaniem sprzężonych technik chromatograficznych z przeznaczeniem do badań przesiewowych chorób płuc". Prof. Tomasz Ligor jest nauczycielem akademickim z ponad 25-letnim stażem, promotorem prac licencjackich, magisterskich i doktorskich, recenzentem przewodów doktorskich i habilitacyjnych. Od 1999 r. jest zatrudniony w Katedrze Chemii Środowiska i Bioanalityki Wydziału Chemii UMK w Toruniu. Przebywał na stażach naukowych w Holandii, Austrii i Niemczech, a roczny staż podoktorski odbył w Uniwersytecie Medycznym w Innsbrucku. Uczestniczy w pracach badawczych zespołów z Hiszpanii, Niemiec, Holandii, Austrii i Brazylii.
Prof. Tomasz Ligor jest specjalistą w zakresie chemii analitycznej, w szczególności chromatografii gazowej, spektrometrii mas i analiz lotnych związków organicznych. Pełnił rolę wykonawcy w krajowych oraz międzynarodowych projektach badawczych, m. in. "Airborne Biomarkers for Colorectal Cancer (ERA-NET)ˮ, "Breath-gas analysis for molecular-oriented detection of minimal diseasesˮ (BAMOD), "Optoelektroniczny system markerów chorobowych" (NCBR), kierownika w projektach "Porównanie naturalnej i sztucznej detekcji związków organicznych w powietrzu wydychanym przez pacjentów z nowotworami płuc z wykorzystaniem chromatografii gazowej i spektrometrii mas oraz zmysłu węchu psówˮ i "A comparative study of volatile organic compound biomarkers in breath and urine samples collected from Polish and Turkish communities for monitoring of various respiratory diseasesˮ. Prof. Ligor jest członkiem International Association of Breath Research IABR, Zespołu Analizy Spektralnej Komitetu Chemii Analitycznej PAN, zespołu ekspertów Technology Foundation STW (Holandia) oraz FNRS (Belgia) oraz współtwórcą patentów RP. Jest współautorem ponad 130 publikacji w recenzowanych czasopismach, monografii, rozdziałów w książkach i skryptach oraz prezentacji na konferencjach naukowych. Działalność badawcza prof. Ligora była nagradzana przez Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jest laureatem nagród zespołowych Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Ministra Zdrowia, NOT. Zainteresowania naukowo-badawcze profesora koncentrują się na wykorzystaniu analizy wydychanego powietrza do wczesnego wykrywania chorób płuc. Kompleksowe badania prowadzone z zastosowaniem chromatografii i spektrometrii mas, pozwoliły zidentyfikować potencjalne markery nowotworów płuc, choroby obturacyjnej i astmy. Pracował w zespole wykonującym doświadczenia z wykorzystaniem szkolonych psów do wykrywania nowotworów płuc. Badania umożliwiły określenie czułości i specyficzności detekcji z wykorzystaniem węchu psów oraz chromatografii i spektrometrii mas. Współpraca z Instytutem Optoelektroniki WAT, Wydziałem Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz firmą VIGO System S.A. w ramach projektu NCBR miała na celu skonstruowanie systemu do wczesnego wykrywania chorób płuc. Prof. dr hab. Tomasz Ligor jest entuzjastą wprowadzenia i upowszechnienia metod opartych na kompleksowej analizie ludzkiego wolatolomu w kierunku przesiewowego wykrywania chorób nowotworowych i zapalnych. Dzięki współpracy z Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym i Specjalistycznym Szpitalem Miejskim w Toruniu prowadzi tematykę badawczą ukierunkowaną na opracowanie metod pozwalających na przesiewowe wykrywanie chorób płuc, nerek, jelit i pęcherza.