Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza
Kontakt ul. Gagarina 7, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611-43-02
fax: +48 56 611-45-26
e-mail: wydzial@chem.umk.pl

Sukces w programie HORYZONT

Zdjęcie ilustracyjne

Zespół Membran i Procesów Membranowych (Katedra Chemii Fizycznej i Fizykochemii Polimerów) będzie realizował dwa projekty (Mem-Fast i Chim-Sep), zatwierdzone do realizacji w ramach konkursu HORIZON-MSCA-2022-DN. Kierownikiem polskiej części projektów jest prof. dr hab. Wojciech Kujawski.

Mem-Fast – "Membranes as enablers for future biorefineries: from fabrication to advanced separation technologies".
Całkowity budżet projektu: 3 900 000 Euro, w tym UMK: 227 500 Euro.
Lider: Uniwersytet w Lappenranta (Finlandia). Przewidziany jest udział 7 jednostek naukowych oraz przedstawicieli przemysłu. Ocena wniosku przez Komisję Europejską: 98/100.
Projekt ma na celu zwiększenie wykorzystania procesów membranowych w zagospodarowaniu strumieni z biorafinerii. Przewiduje się trzy kierunki badań: nowe membrany, nowe procesy oparte o membrany oraz badania prowadzące do zmniejszenia zjawiska zanieczyszczenia membran.
Chim-Sep – "Chemistry improvement thanks to separation by membrane processes".
Całkowity budżet projektu: 3 379 543 Euro, w tym UMK: 226 512 Euro.
Lider: Uniwersytet w Rennes (Francja). Przewidziany jest udział 7 jednostek naukowych oraz przedstawicieli przemysłu. Ocena wniosku przez Komisję Europejską: 97.6/100.
Głównym celem projektu Chim-Sep będzie przygotowanie kadr dla przejścia przemysłu chemicznego w kierunku wydajnych i selektywnych reakcji katalitycznych z użyciem odnawialnych źródeł energii oraz wydajnych ekologicznie procesów separacji w celu odzyskiwania i oczyszczania produktów oraz recyklingu katalizatorów. Projekt Chim-Sep wdroży unikatowy program zarówno w zakresie syntezy chemicznej, jak i separacji membranowej.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

pozostałe wiadomości