Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza
Kontakt ul. Gagarina 7, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611-43-02
fax: +48 56 611-45-26
e-mail: wydzial@chem.umk.pl

Nowi Profesorowie

Zdjęcie ilustracyjne
Nowi profesorowie: prof. dr hab. Jerzy P. Łukaszewicz i prof. dr hab. Iwona Łakomska fot. Andrzej Romański

18 października 2018 r. prof. dr hab. Iwona Łakomska i prof. dr hab. Jerzy Łukaszewicz odebrali nominacje profesorskie z rąk Prezydenta RP.

Uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW.

Szczegóły

Prof. dr hab. Iwona Łakomska jest absolwentką Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie w 1991 roku obroniła pracę magisterską pt: „Synteza i badania spektroskopowe związków kompleksowych ZnCl2 z adenozyną” pod kierunkiem prof. dr. hab. Antoniego Grodzickiego. Kolejne lata jej pracy naukowej związane były z Wydziałem Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, gdzie zdobywała kolejne stopnie naukowe. W 1996 roku obroniła rozprawę doktorską pt: „Synteza i badania kompleksów Ag(I) i Au(I) z perfluorowanymi karboksylanami i trzeciorzędowymi fosfinami”, przygotowaną pod kierunkiem prof. dra hab. Edwarda Szłyka, a w 2009 roku na podstawie rozprawy habilitacyjnej pt: „Nowe kompleksy Pt(II), Pd(II) i Pt(IV) z analogami zasad purynowych o potencjalnych właściwościach antynowotworowych. Wpływ struktury na aktywność antynowotworową in vitro” uzyskała stopień doktora habilitowanego. Od 2012 roku jest kierownikiem zespołu naukowego Chemia Bionieorganiczna. Jej zainteresowanie badawcze związanie są z poszukiwaniem nowych rozwiązań farmakologicznych w zwalczaniu chorób nowotworowych. Profesor Iwona Łakomska w latach 2011-2016 pełniła funkcję kierownika Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich Matematyczno-Przyrodniczych (ISDM-P), które były pionierskimi studiami III stopnia na UMK, a w 2016 roku została powołana na stanowisko prodziekana ds. rozwoju i współpracy z zagranicą i wydziałowego koordynatora ds. jakości kształcenia. Od 2013 roku przewodniczy Oddziałowi Toruńskiemu Polskiego Towarzystwa Chemicznego. Prof. dr hab. Iwona Łakomska była wielokrotnie wyróżniana i nagradzana, m.in. prestiżowym stypendium L’ORÉAL Polska dla Kobiet i Nauki przy wsparciu Polskiego Komitetu do spraw UNESCO (kategoria habilitantki), Deutscher Akademischer Austausch Dienst (DAAD), dwukrotnie uzyskała stypendium Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej (1998, 2002) i 13-krotnie otrzymała nagrody JM Rektora UMK. Odbyła też liczne staże naukowe m. in. w National Institute of Chemistry w Ljubljanie (1997, 1998); Leiden University (1999, 2002); University of Dortmund (2006, 2007) i Copenhagen University (1998). Zrealizowała 13 projektów  badawczych, w sześciu z nich była kierownikiem projektu.  Jest współautorką 65 prac z tzw. listy filadelfijskiej. W swoim dorobku ma wiele wykładów wygłoszonych na konferencjach krajowych i międzynarodowych. Dorobek naukowy uzupełniony jest osiągnięciami w zakresie prawa własności intelektualnej. Wymienić należy tu przede wszystkim współautorstwo w  14 patentach RP, a także w 4 kolejnych zgłoszeniach patentowych (w tym jednym międzynarodowym). Ponadto była współwykonawcą prac wdrożeniowych na zamówienie instytucji publicznych i przedsiębiorców. Uwielbia podróże i narciarstwo zjazdowe. Taniec jest jej najnowszą pasją.

 

Prof. dr hab. Jerzy P. Łukaszewicz urodził się w Łodzi w roku 1952. Studia chemiczne ukończył na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu w roku 1976. Stopnie naukowe doktora (1983) i doktora habilitowanego (2001) w dziedzinie chemii również uzyskał na UMK. Obecna działalność badawcza Profesora jest skoncentrowana na nano-strukturyzowanych materiałach węglowych, takich jak wysokoazotowe węgle aktywne, nanorurki węglowe oraz grafen. Prof. Łukaszewicz jest autorem i współautorem ponad 100 publikacji badawczych, rozdziałów w monografiach oraz patentów. Czynnie uczestniczył w międzynarodowych konferencjach naukowych w Japonii, Niemczech, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Francji, Singapurze, Indiach, Kuwejcie, Włoszech, Szwecji, Austrii, na Węgrzech, w Szwajcarii, Korei Południowej oraz Polsce w formie ponad 90 wykładów na zaproszenie, komunikatów oraz posterów. W przeszłości, równolegle z zatrudnieniem w UMK, pracował w firmach Mera-Obreus oraz Sylab-Micromeritics. Odbył wieloletnie staże naukowe w Niemczech (RWTH Aachen - stypendium DAAD 1983-5) oraz dwukrotnie w Japonii (Kyushu University – stypendium Monbusho 1987-1989 oraz visiting researcher 2001). Był autorem, współautorem oraz koordynatorem projektów realizowanych w UMK oraz gminie Toruń współfinasowanych ze środków Unii Europejskiej na kwotę ponad 100 mln złotych. Były to m.in. projekty ZUCH UMK, CHEMOKOP, Budowa Interdyscyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii UMK, Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, KLUCZ UMK, a ostatnio AS KIER. Obecnie jest kierownikiem grantu badawczego NCN OPUS 12 oraz kierownikiem i wykonawcą grantów wdrożeniowych KUBUS - Komercjalizacja Uniwersyteckich Badań i Usług. Ponadto jest kierownikiem tematu badawczego w ramach współpracy ze Zjednoczonym Instytutem Badań Jądrowych w Dubnej (Rosja) oraz współkierownikiem grantu finansowanego przez Kwait Foundation for the Advancement of Sciences realizowanego w Kuwait University. Prof. Jerzy P. Łukaszewicz jest wieloletnim ekspertem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, dla którego przygotował ponad 200 opinii. Recenzował wnioski o granty w ramach programów międzynarodowych Komisja Europejska - 6FP i 7FP, Norway Grants, ERA ENERGY, ERANET, MATERA+, Scientific Cooperation Poland-Taiwan Grants,  Poland-Turkey Grants, The Latvian Council of Science oraz Development and Innovation Funding UEFISCDI. Prof. Jerzy P. Łukaszewicz w latach 2002-5 był prodziekanem Wydziału Chemii, a w latach 2005-12 sprawował funkcję dziekana tego wydziału. Od roku 2013 jest dyrektorem Interdyscyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii oraz kierownikiem Katedry Chemii Materiałów Adsorpcji i Katalizy. Kieruje Zespołem Syntezy Badania i Modelowania Nowych Materiałów.  

pozostałe wiadomości