Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza
Kontakt ul. Gagarina 7, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611-43-02
fax: +48 56 611-45-26
e-mail: wydzial@chem.umk.pl

Najlepsza absolwentka, najlepsza studentka w roku akademickim 2019/2020

Zdjęcie ilustracyjne
Od lewej: Weronika Prus-Walendziak, Alicja Tymczewska i Olha Mazur

Zgodnie z uchwałami Rady Dziekańskiej Wydziału Chemii podjętymi w dniu 18.09.2020 najlepszą absolwentką Wydziału została Weronika Prus-Walendziak studentka s2 na kierunku chemia kosmetyczna, najlepszą studentką została Alicja Tymczewska studentka s2 na kierunku chemia. Wyróżnienie otrzymała Olha Mazur studentka s2 na kierunku chemia kosmetyczna.

Pani Weronika Prus-Walendziak zajmuje się enkapsulacją substancji aktywnych w mikrocząstkach, które mają zastosowanie w projektowaniu nowych materiałów przeznaczonych do celów kosmetycznych i biomedycznych. Od 2017 r. kontynuowała studia w ramach programu „studia z Mentorem” pod kierunkiem dr Justyny Kozłowskiej.

Absolwentka jest współautorem sześciu prac naukowych (z czego pięć opublikowano w czasopismach wyróżnionych w JCR) oraz rozdziału w książce.

Uzyskane wyniki badań są podstawą uzyskanego patentu oraz zgłoszenia patentowego.

Pani Weronika Prus-Walendziak została laureatką pierwszego konkursu „Inicjatywa Doskonałości – Grants4NCUstudents” otrzymując dofinansowanie zarówno na autorski grant, jak i na wyjazd na zagraniczną konferencję naukową. Absolwentka jest także członkiem priorytetowego zespołu badawczego IPM Team (Interdisciplinary Innovation in Personalized Medicine Team) wyróżnionego w konkursie “Priorytetowe zespoły badawcze UMK” i wchodzącego w skład Uniwersyteckiego Centrum Doskonałości "W kierunku medycyny spersonalizowanej" Jest wykonawcą w grancie NCN Sonata pt. „Nowe materiały zawierające mikrocząstki inkorporowane w matrycy polimerowej do zastosowań medycznych, farmaceutycznych i kosmetycznych” (kierownik projektu: dr Justyna Kozłowska).

Pani Weronika uczestniczyła aktywnie w kilkunastu międzynarodowych i ogólnopolskich konferencjach, na których wielokrotnie została nagrodzona za wystąpienia. Uzyskała Zespołową Nagrodę Rektora UMK II stopnia za osiągnięcia w działalności naukowej w roku akademickim 2019/2020. Była czterokrotną stypendystą Rektora UMK dla najlepszych studentów, dwukrotnie uzyskała stypendia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia oraz dwukrotnie została wyróżniona stypendium Prezydenta Miasta Torunia za wzorowe osiągnięcia i pracę na rzecz środowiska naukowego. W 2019 r. została Najlepszą Studentką Wydziału Chemii UMK.

Brała także udział w kursie dokształcającym KLUCZ UMK, programie stażowym AS-KIER UMK oraz certyfikowanym projekcie językowym Futuro II. W ramach programu Erasmus+ odbyła staż naukowy w CTQC w Hiszpanii u dr Bartosza Tylkowskiego.

Jej praca licencjacka pt. „Zastosowanie mikrocząstek z naturalnych polimerów do celów kosmetycznych” uzyskała Nagrodę Oddziału Toruńskiego Polskiego Towarzystwa Chemicznego za najlepszą pracę licencjacką w roku akademickim 2017/2018. W dniu 11 września br. zdała egzamin magisterski na ocenę bardzo dobrą (przy czym średnia ocen ze studiów s2 wyniosła 5,0) przedstawiając pracę „Emulsion films and 3D matrices for cosmetic applications” (promotor -  dr Justyna Kozłowska). Od 2020 r. będzie kontynuowała naukę w ramach Interdyscyplinarnej Szkoły Doktorskiej „Academia Copernicana” UMK.

W roku akademickim 2019/2020, Alicja Tymczewska ukończyła I rok studiów na kierunku chemia stopnia drugiego (3-semestralnej) ze średnią 4,93. W ramach programu „Studia z Mentorem”, studentka rozwija swoje zainteresowania i pogłębia wiedzę m.in. z zakresu syntezy nowych, biodegradowalnych opakowań aktywnych przeznaczonych do żywności, analizy i technologii surowców oraz produktów przemysłu tłuszczowego i cukierniczego w zespole naukowym Chemii Analitycznej i Żywności pod kierownictwem prof. dr hab. Aleksandry Szydłowskiej-Czerniak. W lutym br. Pani Alicja obroniła pracę inżynierską nt.: „Aktywne i biodegradowalne opakowania funkcyjne do nasion oleistych”. Obecnie kontynuuje badania nad nowymi aktywnymi i inteligentnymi opakowaniami wpisującymi się w aktualny trend ,,less-waste” w ramach projektu ,,Active and intelligent packaging with natural antioxidants and metal oxides nanoparticles” otrzymanego w ramach pierwszego konkursu „Inicjatywa Doskonałości – Grants4NCUstudents”. Pani Alicja Tymczewska jest współautorką publikacji pt.: ,,Optimization of the microwave treatment of linseed for cold-pressing linseed oil - Changes in its chemical and sensory qualities” opublikowanej w czasopiśmie indeksowanym w bazie Journal Citation Reports: LWT - Food Science and Technology. Została także zaangażowana jako wykonawca w projekcie badawczym nt.: ,,Manufaktura czekolady. Opracowanie produkcji czekolad ręcznie przygotowywanych z wykorzystaniem różnego rodzaju surowców”, realizowanym na Wydziale Chemii UMK w zespole naukowym Chemii Analitycznej i Żywności we współpracy z Fabryką Cukierniczą Kopernik S.A.

Pani Alicja Tymczewska uczestniczyła w kilku konferencjach krajowych (9) oraz w konferencji międzynarodowej (1). Brała też udział w akcjach promocyjnych wydziału. Angażuje się w umiędzynarodowienie UMK, pracując wspólnie ze studentkami programu Erasmus+, odbywającymi praktyki w zespole naukowym Chemii Analitycznej i Żywności.

Pani Alicja Tymczewska jest dwukrotną stypendystką Rektora UMK dla najlepszych studentów oraz dwukrotną laureatką programu stypendialnego w Toruniu.

Wyróżnienie otrzymała Pani Olha Mazur, która jest studentką drugiego roku studiów magisterskich na kierunku chemia kosmetyczna. Ukończyła studia licencjackie na kierunku chemia kosmetyczna realizując pracę pod opieką dr Beaty Kaczmarek. Pani Olha jest współautorką czterech publikacji z listy Journal of Citation Reports. Ponadto, jest członkiem zespołu „Antimicrobial Activity Research Group” realizującego projekt w ramach konkursu INTER DISCIPLINAS EXCELLENTIA ogłoszonego przez UMK w ramach projektu Uczelni Badawczej. Pani Olha brała aktywny udział dotychczas w trzech konferencjach naukowych. Praca naukowa Pani Olhi obejmuje badania dotyczące wykorzystania kwasów polifenolowych w materiałach do zastosowań biomedycznych oraz kosmetycznych. Studentka bada różne układy pod kątem ich właściwości konserwujących, jak i stymulujących regenerację tkanek. Pani Olha współpracuje naukowo z dr Beatą Kaczmarek, która również jest promotorem jej pracy magisterskiej.

pozostałe wiadomości