Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza
ul. Gagarina 7, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611-43-02
fax: +48 56 611-45-26
e-mail: wydzial@chem.umk.pl

Festiwal Nauki i Sztuki

obrazek: Celem corocznego Festiwalu Nauki i Sztuki organizowanego przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Urząd Miasta Torunia oraz Towarzystwo Naukowe w Toruniu – jest popularyzacja nauki, a także sztuki wśród mieszkańców Torunia i regionu. Aktywny udział w imprezie biorą nie tylko pracownicy toruńskich uczelni, ale także lokalnych przedsiębiorstw oraz instytucji, którzy prezentują stosowane w swojej pracy osiągnięcia naukowe lub działania związane ze sztuką. Właśnie to odróżnia toruński Festiwal od podobnych przedsięwzięć organizowanych w innych ośrodkach akademickich.

W ciągu kilku festiwalowych dni prezentowane są osiągnięcia kilkudziesięciu dziedzin nauki, a także sztuki. Wszyscy zainteresowani mieszkańcy miasta i regionu mają wyjątkową okazję do spotkania oko w oko z prawdziwą nauką i sztuką. Od kuchni poznać mogą miejsca na co dzień niedostępne – naukowe laboratoria i warsztaty pracy uczonych i artystów, a także przedstawicieli różnych firm oraz instytucji. Festiwal umożliwia poznanie naukowego punktu widzenia na wiele problemów i zjawisk życia codziennego.

Pozytywne opinie, jakie zebrały dotychczasowe imprezy, dają nadzieję na rozwój Festiwalu w przyszłości. Jego idea doskonale wpisuje się bowiem w atmosferę Torunia – miasta kojarzonego nie tylko z pięknymi zabytkami, ale także – z nauką i sztuką. Toruński Festiwal należy do stowarzyszenia organizatorów festiwali nauki w Europie (European Science Events Association).

“Czas i przestrzeń” był tematem przewodnim 18. Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, który trwał od 20 do 24 kwietnia 2018 roku.

Pracownicy naszego Wydziału zaangażowali się 8 imprez festiwalowych (Chemia zaklęta w czasie; Chemiczna lista przebojów, Chemiczny trzeci wymiar, Czas na chemię, Małe i wielkie eksperymenty w przestrzeni laboratorium chemicznego; II Ogólnopolski Festiwal Pokazów Chemicznych, Podróże w czasie od alchemii do mikroskopu elektronowego, Zaginanie czasoprzestrzenie – zabawa z chemią).

W naszych imprezach festiwalowych uczestniczyło prawie 1000 osób.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z poszczególnych imprez festiwalowych.

Do zobaczenia na kolejnym festiwalu, już za rok 🙂