Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza
Kontakt ul. Gagarina 7, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611-43-02
fax: +48 56 611-45-26
e-mail: wydzial@chem.umk.pl
obrazek nr 1

Archiwum

2023


Zjazd Zimowy Sekcji Młodych Polskiego Towarzystwa Chemicznego

Zjazd Zimowy Sekcji Młodych Polskiego Towarzystwa Chemicznego to ogólnopolska konferencja cykliczna, która odbywa się od ponad 20 lat. Tematyka konferencji jest niezwykle szeroka, obejmując zarówno zagadnienia ogólnochemiczne, jak i te związane z chemią i biologią, medycyną, technologią chemiczną, fizyką oraz nanotechnologią. Wydarzenie to gromadzi najzdolniejszych studentów i doktorantów z różnych uczelni wyższych w Polsce, dając im możliwość wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji.

Jednym z istotnych elementów konferencji jest udział zaproszonych gości reprezentujących świat przemysłu, firmy oraz instytucje pożytku publicznego. To doskonała okazja dla uczestników do nawiązywania kontaktów zawodowych i rozszerzania swoich horyzontów.

Nie można też zapomnieć o roli konferencji w umożliwianiu młodym chemikom nawiązywania kontaktów naukowych poprzez prezentacje i referaty znanych polskich chemików. To doskonałe środowisko do konsolidacji środowiska naukowego i inspiracji.

Tegoroczny Zjazd Zimowy odbędzie 9. grudnia, na Wydziale Chemii Uniwersytetu Łódzkiego. Rejestracja na wydarzenie rozpocznie się 9 października i potrwa do 23 października lub do wyczerpania miejsc. Formularz rejestracyjny będzie dostępny na stronie: www.zjazdy.smptchem.pl.

Zapraszamy do śledzenia stron internetowych oraz kanałów na mediach społecznościowych, aby być na bieżąco z informacjami o konferencji:

* Strona internetowa SMPTChem: www.smptchem.pl
* Strona internetowa konferencji: www.zjazdy.smptchem.pl
* Profil na X: www.x.com/smptchem
* Profil LinkedIn: www.linkedin.com/company/SMPTChem
* Profil na Instagramie: www.instagram.com/smptchem


Zaproszenie do udziału w Konkursie 360RG-CHEM Challenge

Finał konkursu odbędzie się w dniu 15 grudnia 2023 r. (piątek) na Wydziale Chemicznym Politechniki Łódzkiej. Celem Konkursu 360RG-CHEM Challenge jest popularyzacja chemii organicznej, prezentacja zagadnień naukowych z obszaru chemii organicznej, rozbudzenie pasji u odbiorców.

Konkurs przeznaczony jest dla studentów ostatniego roku studiów II stopnia lub jednolitych studiów magisterskich oraz dla uczestników szkół doktorskich zajmujących się naukowo chemia organiczną. Ocenie podlegać będą opisane w formularzu prowadzone badania oraz dorobek naukowy.

Konkurs 360RG-CHEM Challenge to wspólna inicjatywa Instytutu Chemii Organicznej PAN w Warszawie, Wydziału Chemicznego Politechniki Łódzkiej oraz Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytet Śląskiego w Katowicach. Rejestracja na konkurs trwa do 29.10.2023 r.

Strona wydarzenia www.360.us.edu.pl

Zaproszenie (pdf, 242 KB)


Plakat informacyjny 65. Zjazdu Naukowego Polskiego Towarzystwa Chemicznego65. Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Chemicznego

W dniach 18 – 22 września 2023 roku w Toruniu odbył się 65. Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Chemicznego. To coroczne spotkanie chemików jest wysokiej rangi wydarzeniem naukowym, organizowanym przez najważniejsze ośrodki badawcze w Polsce.  Tematyka konferencji obejmuje prezentację najnowszych osiągnięć badawczych w dziedzinie chemii w 14 sekcjach oraz dyskusję panelową na temat współpracy świata nauki z przemysłem. Zjazd był doskonałą okazją do spotkania chemików z całego kraju, wymiany doświadczeń i myśli naukowej a także nawiązania i podtrzymania współpracy między ośrodkami naukowymi.

Organizatorami tegorocznego zjazdu był Toruński Oddział PTChem.

Więcej informacji na stronie www https://zjazd.ptchem.pl/

Galeria


Wiosenny Zjazd SMPTChem 03 – 07 maja 2023 r.

Zapraszamy Państwa na kolejną edycję Zjazdu Wiosennego SMPTChem!

Tematyka konferencji obejmuje zagadnienia ogólnochemiczne, jak również te z pogranicza chemii i biologii, medycyny, technologii chemicznej, fizyki oraz nanotechnologii.

W konferencji corocznie biorą udział najzdolniejsi studenci i doktoranci, przedstawiciele większości Polskich uczelni wyższych. Jest to również okazja do wspólnego spotkania, podzielenia się wiedzą i dyskusji na temat działań organizacji w przyszłości.

W trakcie Zjazdu będzie można wysłuchać wykładów od wiodących naukowców z polskich uczelni wyższych, a także reprezentantów firm współpracujących z SMPTChem. Udział w konferencji umożliwi również nawiązanie nowych kontaktów oraz wymianę doświadczeń pomiędzy uczestnikami konferencji.

 

Tegoroczny Zjazd odbędzie się w dniach 3 – 7 maja 2023 roku w Centrum Edukacji Geologicznej UW, w niezwykle urokliwym mieście województwa świętokrzyskiego – Chęcinach (okolice Kielc). Konferencja skierowana jest do studentów, doktorantów oraz młodych naukowców z całej Polski.

 

Rejestracja rusza już od 1 marca, a ilość miejsc jest ograniczona!

Więcej na: https://zjazdy.smptchem.pl/

Zapraszamy do wzięcia udziału w Zjeździe Wiosennym SMPTChem!

Facebookhttps://www.facebook.com/SMPTChem
Instagramhttps://www.instagram.com/smptchem/
Twitterhttps://twitter.com/smptchem
Linkedinhttps://www.linkedin.com/company/smptchem/


Członkowie Zarządu Głównego PTChem na Wydziale Chemii

14 lutego 2023 na Wydziale Chemii UMK w Toruniu odbyło się spotkanie członków Zarządu Głównego PTChem z członkami Zarządu Oddziału Toruńskiego PTChem, na którym omawiano zagadnienia związane z nadchodzącym 65 Zjazdem Polskiego Towarzystwa chemicznego, który odbędzie się w Toruniu w dniach 18-22.09.2023


Laureaci konkursu na najlepszą pracę licencjacką lub inżynierską

W tegorocznym konkursie Oddziału Toruńskiego Polskiego Towarzystwa Chemicznego na najlepszą pracę licencjacką i inżynierską zwyciężyła lic. Katarzyna Pianka, autorka pracy pt.: Znaczenie technik membranowych w inżynierii żywności – wykorzystanie procesu mikrofiltracji w separacji soku pomidorowego i ocena foulingu membran przygotowanej pod kierunkiem dr hab. Joanny Kujawy, prof. UMK.

OT PTChem przyznał również dwa wyróżnienia, które otrzymały:

  • Karolina Gembicka za pracę dyplomową pt.: Analiza triklosanu w wybranych matrycach biologicznych przygotowaną pod kierunkiem prof. dr hab. Renaty Gadzały-Kopciuch,
  • Weronika Arendarska za pracę dyplomową pt.: Synteza hybrydowych materiałów węglowych do potencjalnych zastosowań w ogniwach fotowoltaicznych? przygotowaną pod kierunkiem dr. Piotra Kamedulskiego.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

2022

Opinie, recenzje i pracę licencjacką lub inżynierską proszę złożyć na portierni Wydziału Chemii w oznaczonym pudełku.


Szanowni Państwo,

Pragnę poinformować, iż organizatorzy tegorocznego Zjazdu Naukowego PTChem w Lublinie otrzymali dofinansowanie na udział w zjeździe naukowców z Ukrainy (zarówno pracowników naukowych jak i doktorantów i studentów). Dofinansowanie obejmuje opłatę konferencyjną oraz zakwaterowanie w akademiku.

W związku z powyższym zwracam się z prośbą do Państwa o rozpropagowanie tej wiadomości na Państwa wydziałach i zachęcenie osób z Ukrainy do uczestnictwa w 64. Zjeździe Naukowym PTChem.

Rejestracja dla tych osób jest już otwarta na stronie zjazdu (https://zjazd.ptchem.pl/member/registration-form) i będzie aktywna do dnia 2 września.

W przypadku jakichkolwiek pytań proszę o kontakt z przewodniczącą komitetu organizacyjnego zjazdu dr hab. Beatą Podkościelną, prof. UMCS (beata.podkoscielna@mail.umcs.pl).

 

Z wyrazami szacunku

Robert Pietrzak

I-wiceprezes PTChem



64. Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Chemicznego 

Zjazd odbędzie się w dniach od 11 do 16 września 2022 r. w Lublinie, w pełni w sposób stacjonarny i będzie doskonałą okazją do spotkania chemików z całego kraju, wymiany doświadczeń i myśli naukowej, nawiązania i podtrzymania współpracy między ośrodkami naukowymi. Celem Zjazdu jest również integracja środowiska naukowego tak ważna w ostatnich czasach. Obrady odbywać się będą w 17 Sesjach naukowych oraz Forum Młodych z bardzo interesującym programem.

Rejestracja jest już otwarta!

Więcej informacji na stronie https://zjazd.ptchem.pl/


Laureaci konkursu na najlepszą pracę licencjacką lub inżynierską

W tegorocznym konkursie Oddziału Toruńskiego Polskiego Towarzystwa Chemicznego na najlepszą pracę licencjacką i inżynierską zwyciężyła lic. Zuzanna Flanc, autorka pracy pt.: „Separacja emulsji i ich znaczenie w przemyśle kosmetycznym”, przygotowanej pod kierunkiem dr hab. Joanny Kujawy, prof. UMK.

OT PTChem przyznał również dwa wyróżnienia, które otrzymały:

  • lic. Olga Łukomska „Poszukiwanie korelacji pomiędzy strukturą nanodiamentów, a ich właściwościami chemicznymi i cytotoksyczymi”
  • lic. Bogna Łukomska „Węglowe kropki kwantowe z naturalnych źródeł – doskonałe nośniki immobilizacji białek?”

Obie prace dyplomowe zostały przygotowane pod kierunkiem prof. dr hab. Artura Terzyka.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!


Sprawozdanie z zebrania wyborczego OT PTChem

25 listopada 2021 r. odbyło się zebranie wyborcze wszystkich członków Oddziału Toruńskiego Polskiego Towarzystwa Chemicznego. Przeprowadzone wybory wyłoniły nowy skład Zarządu OT PTChem.

Sprawozdanie powyborcze (pdf, 160 KB)

 

2021

Zebranie wyborcze OT PTChem

25 listopada br. o godzinie 10:30 w sali 142 blok B Wydziału Chemii odbędzie się zebranie wyborcze organizowane przez Zarząd Polskiego Towarzystwa Chemicznego oddział w Toruniu.

Ogłoszenie wyborcze (pdf, 257 KB)


63 Zjazd Naukowy PTChem odbędzie się w trybie hybrydowym – wykłady plenarne laureatów nagród i medali PTChem (z 2019 i 2020 roku) zostaną wygłoszone stacjonarnie w Łodzi, natomiast wystąpienia w sekcjach oraz e-sesja plakatowa odbędą się on-line.



Nowy termin 63 Zjazdu PTChem

Decyzją Prezydium Zarządu Głównego PTChem 63 Zjazd Polskiego Towarzystwa Chemicznego odbędzie się 13-16 września 2021 roku w Łodzi.


 

Członkowie Oddziału Toruńskiego PTChem! zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi EuChemS:

Dziękuję Państwu za współpracę.

2020

Patronat OT PTChem

Pragniemy zaprosić uczniów do próbnych zmagań maturalnych z chemii w cyklu Matura z Chemii z 3ECH EDUKACJĄ, która odbędzie się w dniu 20 marca 2020 r. o godzinie 9:00. Patronat nad IV edycją objął Wydział Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Toruński Oddział Polskiego Towarzystwa Chemicznego. Udział w próbnej maturze jest bezpłatny.

Załącznik (375 KB)

2019

 

Laureaci konkursu na najlepszą pracę licencjacką lub inżynierską

W tegorocznym konkursie Oddziału Toruńskiego Polskiego Towarzystwa Chemicznego na najlepszą pracę licencjacką i inżynierską zwyciężyła lic. Anna Kuźniewska, autorka pracy pt: „Określenie zawartości zearalenonu i jego metabolitów w moczu jako elementy ekspozycji na działanie wybranych mikotoksyn”, przygotowanej pod kierunkiem dr hab. Renaty Gadzały-Kopciuch, prof. UMK.

OT PTChem przyznał również dwa wyróżnienia, które otrzymali:

  • lic. Magdalena Kudrys za pracę „Analiza leków z różnych grup terapeutycznych za pomocą technik łączonych” przygotowaną pod kierunkiem dr hab. Małgorzaty Szultki-Młyńskiej;
  • lic. Michał Słotwiński za pracę „Enancjoselektywna synteza aza-chromanomów zawierających czwartorzędowe centrum stereogeniczne katalizowana wobec NHC” przygotowaną pod kierunkiem
    dr. Zbigniewa Rafińskiego.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!



Po wyborach

W dniu 21 lutego 2019 r. dokonano wyboru nowego zarządu OT PTChem na kadencję 2019-2021 w składzie:

Przewodnicząca: dr hab. Renata Gadzała-Kopciuch, prof. UMK

Vice-przewodniczący: dr hab. Szymon Bocian

Skarbnik: dr hab. Marek Krzemiński

Sekretarz: dr Magdalena Barwiołek

Członek zarządu: dr hab. Iwona Szymańska



2018



Laureaci konkursu na najlepszą pracę licencjacką lub inżynierską

17 listopada 2018 roku w Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów magisterskich, licencjackich i inżynierskich naszym tegorocznym absolwentom.

W trakcie uroczystości przewodnicząca OT PTChem prof. dr hab. Iwona Łakomska ogłosiła laureatów konkursu na najlepszą pracę licencjacką lub inżynierską.

W tegorocznej edycji konkursu zwyciężyła Weronika Prus, autorka pracy pt: Zastosowanie mikrocząstek z naturalnych polimerów do celów kosmetycznych, przygotowanej pod kierunkiem dr Justyny Kozłowskiej.

Jury konkursowe w składzie: dr hab. Urszula Kiełkowska (przewodnicząca); dr hab. Renata Gadzała-Kopciuch, prof. UMK; dr hab. Anna Katafias; dr hab. Piotr Gauden, prof. UMK i dr hab. Marek Krzemiński postanowiło przyznać jedno wyróżnienie, które otrzymała:

Agnieszka Rogowska (Badanie mechanizmu metabolizmu zearalenonu przez wybrane mikroorganizmy hodowane w warunkach stresu komórkowego) – promotor prof. dr hab. Bogusław Buszewski.

Gratulujemy, i życzymy dalszych sukcesów.



Po wyborach

Uprzejmie informujemy, że 17 września 2018 roku w Krakowie odbyło się Kolegium Wyborcze, w trakcie którego dokonano wyboru Prezesa ZG PTChem, Członków Prezydium ZG PTChem, Głównej Komisji Rewizyjnej i  Sądu Koleżeńskiego na kadencję 2019-2021. W II rundzie głosowania wybrano Prezesa ZG PTChem – prof. dr hab. Izabelę Nowak z UAM.

Z przyjemnością informujemy, że nasz Oddział będzie reprezentowany w nowych władzach PTChem przez: prof. dr hab. Marię Barysz (Sąd Koleżeński); prof. dr hab. Alinę Sionkowską (Główna Komisja Rewizyjna)
i dr. hab. Szymona Bociana (Członek Prezydium ZG PTChem).

GRATULUJEMY!


 

Doroczny 61 Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Chemicznego zawita do Krakowa w dniach od 17 do 21 września 2018 r. Obrady w 15 tematycznych sekcjach odbędą się w nowej siedzibie Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, zlokalizowanej na terenie Kampusu 600-lecia Odnowienia UJ. Oddany do użytkowania latem 2017 roku supernowoczesny obiekt posiada świetnie wyposażone sale wykładowe i seminaryjne oraz sąsiadującą z nimi wolną przestrzeń, przystosowaną do organizacji sesji plakatowych, gwarantując komfortowe warunki do prezentacji najnowszych osiągnięć badawczych oraz wymiany myśli naukowej.

Więcej informacji na stronie internetowej: http://www.61ptchem.chemia.uj.edu.pl/

 

 


Seminarium Naukowe OT PTChem

24.01.2018 o godzinie 11:00 i 12:30 w Audytorium II odbędzie się posiedzenie naukowe OT PTChem w ramach którego wykład pt:

  • NATURAL PRODUCTS AND THEIR ANALYTICS wygłosi Dr. Luca RIVOIRA (Department of Chemistry, University of Torino);
  • PRAWO AUTORSKIE W DZIAŁALNOŚCI NAUKOWO-BADAWCZEJ wygłosi dr hab. Monika WAŁACHOWSKA (Wydział Prawa i Administracji UMK).

Serdecznie zapraszamy!


  • Konkurs PTChem na najlepszą PRACĘ LICENCJACKĄ obronioną na Wydziale Chemii UMK
    w Toruniu
    Oddział Toruński Polskiego Towarzystwa Chemicznego ogłosił konkurs na najlepszą PRACĘ LICENCJACKĄ z dziedziny chemii. Termin składania wniosków upływa 31 października 2018 r.

    • Regulamin konkursu – pobierz (373 KB)
    • Wniosek – pobierz (121 KB)

2017

  • Seminarium Naukowe OT PTChem

21.11.2017 o godzinie 10:15 w Audytorium II odbędzie się posiedzenie naukowe OT PTChem poświęcone Marii Skłodowskiej-Curie z okazji przypadającego w tym roku jubileuszu 150-tych urodzin.Okolicznościowe prelekcje wygłoszą: prof. dr hab. Bogusław Buszewski (Wydział Chemii UMK) i mgr Małgorzata Rosen (Kustosz Muzeum M. Skłodowskiej-Curie w Warszawie).

Serdecznie zapraszamy!


  • Konkurs na najlepszą PRACĘ LICENCJACKĄ w zakresie chemii

Oddział Toruńskiego Polskiego Towarzystwa Chemicznego ogłosił konkurs na najlepszą PRACĘ LICENCJACKĄ w zakresie chemii. Regulamin konkursu i wniosek zgłoszeniowy znajdują się na naszej stronie: https://www.chem.umk.pl/ot-ptchem/konkursy/

Termin składania wniosków upływa 31 października 2017 r.


  • Profesor Buszewski uhonorowany przez PTChem

Z przyjemnością informujemy, że podczas inauguracji 60 Zjazdu Polskiego Towarzystwa Chemicznego we Wrocławiu prof. dr hab. Bogusław Buszewski został odznaczony medalem Jędrzeja Śniadeckiego – najwyższym wyróżnieniem Towarzystwa za wybitne osiągnięcia naukowe w dziedzinie chemii.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


W dniach 17-21 września 2016 roku we Wrocławiu odbędzie się 60 Naukowy Zjazd Polskiego Towarzystwa Chemicznego. Formularze rejestracji oraz zgłaszania abstraktów są dostępne na stronie internetowej http://www.60ptchem.ch.pwr.edu.pl/.


  • Posiedzenie naukowe OT PTChem

22 marca 2017 r. o godz. 12.00 w Audytorium II odbędzie się wykład dr hab. Roberta Podgajnego z Uniwersytetu Jagiellońskiego pt. “Od kompleksów prostych do wielordzeniowych i z powrotem – rzecz o policyjanometalanach”.

Serdecznie zapraszamy!

2016

Nagrodę i wyróżnienia w konkursie na najlepszą pracę licencjacką obronioną na Wydziale Chemii UMK
w Toruniu w roku akademickim 2015/16
przyznano! Laureatom serdecznie gratulujemy!


  • Posiedzenie naukowe OT PTChem

W dniu 23.11.2016 r. o godz. 10.15 w sali audytoryjnej II, prof. dr hab. Henryk Kozłowski wygłosi wykład
pt. ,,Choroby neurodegeneracyjne – od podstaw molekularnych do rozwoju potencjalnych terapii”.

Serdecznie zapraszamy!


TO JUŻ 70 LAT!

Zarząd Oddziału Toruńskiego Polskiego Towarzystwa Chemicznego w Toruniu zaprasza 28 października
2016 r.
na uroczyste obchody 70-lecia działalności PTChem w Toruniu.

http://web.chem.umk.pl/sites/default/files/Program_70_lat_ptchem.pdf


Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie na najlepszą PRACĘ LICENCJACKĄ w zakresie chemii. Regulamin konkursu i wniosek zgłoszeniowy znajdują się na stronie http://www.chem.umk.pl/ot-ptchem/konkursy/.

Termin składania wniosków upływa 31 października 2016 r.


W dniach 14-17.04.2016 r. w Białowieży odbył się Zjazd Wiosenny Sekcji Studenckiej Polskiego Towarzystwa Chemicznego, podczas którego nasz Wydział reprezentowali: mgr Magdalena Babinska (doktorantka I roku) oraz studenci V roku Angelina Milewska i Mateusz Jakubowski.


I MIEJSCE W KONKURSIE NA NAJLEPSZY KOMUNIKAT USTNY pt. “Dikarboksylowe kompleksy platyny(II) o potencjalnej właściwościach antynowotworowych” zdobył Mateusz Jakubowski.

Gratulujemy!


W dniach 19-23 września 2016 r. w Poznaniu odbędzie się 59 Naukowy Zjazd Polskiego Towarzystwa Chemicznego. Formularze rejestracji oraz zgłaszania abstraktów są dostępne na stronie internetowej http://ptchem2016.amu.edu.pl.

 

Archiwum OT-PTChem 2020 (pdf, 358 KB)

Archiwum OT-PTChem 2019 (pdf, 703 KB)

Archiwum OT-PTChem 2018 (pdf, 972 KB)

Archiwum OT-PTChem 2017 (pdf, 591 KB)

Archiwum OT-PTChem 2016 (pdf, 466 KB)