Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza
Kontakt ul. Gagarina 7, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611-43-02
fax: +48 56 611-45-26
e-mail: wydzial@chem.umk.pl
zdjęcie nagłówkowe

Możliwości komercjalizacji

Wdrożenie rezultatów projektu IL-HYDROGEN może nastąpić poprzez udzielanie licencji na zasadach rynkowych. Możliwe jest udzielenie licencji na wytwarzanie katalizatorów wolnych od Pt i efektywnie działających w reakcji wydzielania tlenu (OER) oraz reakcji wydzielania wodoru (HER), które są kluczowymi reakcjami podczas produkcji zielonego wodoru. Wybrany może zostać jeden z wariantów udzielania licencji w zależności od zainteresowania nabywcy i potrzeb udzielającego licencji, ogólnie stosowane możliwe warianty wg prawa patentowego:

  • Licencja pełna – zezwolenie uprawnionego do korzystania z prawa przez licencjobiorcę w tym samym zakresie co uprawniony i jego posiadacz. Przeciwieństwo licencji ograniczonej która ogranicza zakres korzystania do węższego niż w przypadku licencji pełnej.
  • Licencja wyłączna – zezwolenie uprawnionego do wyłącznego korzystania z prawa na określonym terytorium lub polu eksploatacji prawa.
  • Licencja niewyłączna – licencja która nie ogranicza grona licencjobiorców, dopuszczając wzajemną konkurencję.
  • Licencja mocna – szczególny przypadek licencji, będącej zarazem pełną i wyłączną, na mocy której licencjodawca zobowiązuje się dodatkowo do niekorzystania z utworu jak i nieudzielania dalszych licencji.
  • Licencja słaba – jak w przypadku licencji mocnej, tylko że licencjodawca zatrzymuje prawo korzystania z przedmiotu licencji.
  • Licencja otwarta – szczególny przypadek licencji niewyłącznej, będący oświadczeniem uprawnionego o zezwoleniu dowolnej osobie na korzystanie z jego prawa do korzystania z utworu oraz do jego modyfikowania.
  • Podlicencja jest to dalsza licencja udzielona przez licencjobiorcę. Prawo własności przemysłowej wyklucza udzielania dalszych licencji od sublicencji.
  • Licencja dorozumiana – określenie na domniemanie, że wynik prac badawczych lub podobnych wykonanych na zamówienie podmiotu zawiera wynalazek. Domniemywa się, że wykonawca prac udziela licencji, przekazując wyniki.
  • Licencja przymusowa – w określonych przez prawo wypadkach, odpłatnej licencji niewyłącznej na czas określony na dany patent udzielić może Urząd Patentowy niezależnie od zgody uprawnionego do patentu.