VIII Bieg z książką ROMANTYCZNY (K)ROK

Uczestnicy Biegu z książką na starcie, w uniesionych rękach trzymają książki
fot. fot. Andrzej Romański

Trwają zapisy na VIII Bieg z książką, który odbędzie się w sobotę 8 października 2022 w lasku koło kampusu akademickiego na toruńskich Bielanach.

Celem imprezy jest upowszechnianie biegania jako najprostszej formy ruchu oraz popularyzacja czytelnictwa. Nazwa biegu nawiązuje do Roku Polskiego Romantyzmu, ogłoszonego w 2022 r. z okazji 200 rocznicy wydania "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza. Dystans odmierzany będzie w krokach. Trasa biegu głównego wynosi 5466 kroków i ustalona została na podstawie działania: 1822 (rok wydania "Ballad i romansów") pomnożony razy trzy (trzech najważniejszych przedstawicieli polskiego romantyzmu – Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Zygmunt Krasiński).

Impreza ma charakter amatorski. Każdy zawodnik musi biec, trzymając w ręku z książkę o minimalnym ciężarze 100 g. W ramach imprezy odbędzie się bieg główny oraz bieg par mieszanych.

Nagrody przewidziano nie tylko dla najszybszych biegaczy. W dodatkowej klasyfikacji "Romantycznej" wynik obliczany będzie za pomocą algorytmu uwzględniającego czas przebycia trasy, parametry książki i specjalny przelicznik, który zostanie ujawniony tuż przed startem biegu. Aby wziąć udział w tej klasyfikacji trzeba pobiec z książką Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego lub Zygmunta Krasińskiego w ręku.

W biegu aktywny udział weźmie m.in. Marcin Ogdowski, absolwent socjologii UMK, dziennikarz, jeden z najbardziej znanych i cenionych w Polsce reporterów wojennych, pisarz i bloger, z którym tego samego dnia odbędzie się spotkanie autorskie.

Zgłoszenia przyjmowane są do 4 października 2022. Zapisy będą też możliwe w dniu imprezy, ale za wyższą opłatą wpisową (i bez zniżki absolwenckiej). FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

Opłaty:

• 10 zł dla posiadaczy Karty Absolwenta UMK i studentów UMK, członków Klubu Maratońskiego UMK, oraz uczniów Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego,
  • 20 zł dla pozostałych osób,
  • 30 zł w przy zapisach w dniu biegu.

Organizatorami wydarzenia są Program "Absolwent UMK" oraz Klub Maratoński UMK. Więcej informacji o imprezie można znaleźć na stronie Programu: https://absolwent.umk.pl/bieg-z-ksiazka/2022-romantyczny-rok/.