Ich słowa się liczą

Tablica z logo UMK i napisem
fot. fot. Andrzej Romański

29 badaczy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu znalazło się w rankingu najczęściej cytowanych naukowców na świecie. Zestawienie, przygotowane przez wydawnictwo Elsevier i Uniwersytet Stanforda, obejmuje 2 proc. najbardziej wpływowych autorów publikacji naukowych.

Zaktualizowane listy najczęściej cytowanych naukowców zostały przygotowane na podstawie kompleksowej oceny dorobku naukowego uczonych z całego świata, po wyliczeniu złożonego indeksu bibliometrycznego (tzw. C-score), uwzględniającego czynniki takie jak m.in. liczba cytowań niezależnych, indeks Hirscha czy miejsce i rolę autora wśród współautorów.

Autorzy rankingu przygotowują dwa zestawienia: jedno z nich zbiera dane z dorobku podczas całej kariery zawodowej, a druga - z ostatniego roku.

Wśród naukowców z UMK z największą liczbą cytowań od początku swojej kariery są pracownicy Wydziału Chemii:

• Prof. dr hab. Bogusław Buszewski
  • Śp. prof. dr hab. Andrzej J. Sadlej
  • Prof. dr hab. Alina Sionkowska
  • Prof. dr hab. Artur P. Terzyk
  • Prof. dr hab. Halina Kaczmarek
  • Prof. dr hab. Wojciech Kujawski

Na liście obejmującej ranking cytowań za ostatni rok również zostali uwzględnieni pracownicy naukowi z Wydziału Chemii:

• Prof. dr hab. Alina Sionkowska
  • Prof. dr hab. Bogusław Buszewski
  • Prof. dr hab. Wojciech Kujawski
  • Prof. dr hab. Artur P. Terzyk