Piękny jubileusz na Forum

fot. Andrzej Romański

W dniach 7 – 9 września w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki "Od Nowa" odbyło się IV Ogólnopolskie Forum Chemii Nieorganicznej, które zorganizował Wydział Chemii UMK.

Te cykliczne spotkania chemików nieorganików zostały zainicjowane przez Wydziały Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Wydział Ceramiki i Inżynierii Materiałowej Akademii Górniczo-Hutniczej. Forum nawiązuje do wcześniejszych kolokwiów z zakresu chemii nieorganicznej organizowanych wspólnie przez prof. Bogusławę Jeżowską-Trzebiatowską i prof. Adama Bielańskiego. Konferencja adresowana była do wszystkich zainteresowanych badaniami w zakresie współczesnej chemii nieorganicznej, a do wspólnych obrad i dyskusji na Forum zapraszani są zarówno doświadczeni naukowcy o ugruntowanym autorytecie, jak i osoby na początku kariery naukowej.

Warto podkreślić, że I Sesja toruńskiego forum miała bardzo uroczysty charakter i była poświęcona jubileuszowi 85-tej rocznicy Urodzin prof. dr. hab. Antoniego Grodzickiego. W uroczystości uczestniczył prorektor ds. współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym prof. Włodzimierz Jaskólski; były Rektor UMK prof. Andrzej Tretyn, Pani Dziekan Wydziału Chemii UMK prof. dr hab. Iwona Łakomska, Dziekan Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr hab. Wojciech Macyk, Pani Prezes PTChem prof. Izabela Nowak, przewodnicząca OT PTChem prof. Renata Gadzała-Kopciuch. Listy gratulacyjne dla Jubilata wpłynęły też od Pani Prezes Klubu Profesorów im. Ludwika Kolankowskiego prof. Marii Barysz; Dziekana Wydziału Chemii UJ r i Pani Dziekan Wydziału Chemii UG.

Wykład inauguracyjny pt. "Bionieorganiczne sekrety metaloforów" wygłosił prof. dr hab. Henryk Kozłowski z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Szanowny Panie Profesorze życzymy dalszych pięknych Jubileuszy.

Prof. dr hab. Antoni Grodzicki - studia na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii UMK ukończył w 1959 r. pisząc pracę magisterską pod kierunkiem prof. Antoniego Basińskiego. Po studiach został zatrudniony w Katedrze Chemii Nieorganicznej, gdzie w 1967 r. obronił pracę doktorską, której promotorem był prof. Antoni Swinarski. Następnie odbył staż naukowy na Uniwersytecie w Montpellier. Po powrocie z Francji w roku 1971 zainteresował się zagadnieniami w obszarze chemii strukturalnej związków koordynacyjnych metodami spektroskopii IR i Ramana, czego owocem była habilitacja w roku 1980. W latach 1994–2005 Profesor kierował Katedrą Chemii Nieorganicznej, przyczyniając się do jej rozwoju, a szczególnie metod magnetycznych badania związków koordynacyjnych. Współpracował z Uniwersytetem w Montpellier oraz Uniwersytetami we Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu, Łodzi i Lublinie. Na dorobek naukowy Profesora składa się 157 pozycji, w tym publikacje, książki, rozdziały w książkach i patenty.

Uczestnicy forum wraz z jubilatem. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Uczestnicy forum wraz z jubilatem. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Uczestnicy forum wraz z jubilatem. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Uczestnicy forum wraz z jubilatem. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Uczestnicy forum wraz z jubilatem. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Uczestnicy forum wraz z jubilatem. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Uczestnicy forum wraz z jubilatem. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Uczestnicy forum wraz z jubilatem. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Uczestnicy forum wraz z jubilatem. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Uczestnicy forum wraz z jubilatem. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Uczestnicy forum wraz z jubilatem. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Uczestnicy forum wraz z jubilatem. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Uczestnicy forum wraz z jubilatem. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Uczestnicy forum wraz z jubilatem. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Uczestnicy forum wraz z jubilatem. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Uczestnicy forum wraz z jubilatem. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Uczestnicy forum wraz z jubilatem. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Uczestnicy forum wraz z jubilatem. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Uczestnicy forum wraz z jubilatem. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Uczestnicy forum wraz z jubilatem. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Uczestnicy forum wraz z jubilatem. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Uczestnicy forum wraz z jubilatem. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Uczestnicy forum wraz z jubilatem. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Uczestnicy forum wraz z jubilatem. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Uczestnicy forum wraz z jubilatem. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Uczestnicy forum wraz z jubilatem. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Uczestnicy forum wraz z jubilatem. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Uczestnicy forum wraz z jubilatem. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Uczestnicy forum wraz z jubilatem. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Uczestnicy forum wraz z jubilatem. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Uczestnicy forum wraz z jubilatem. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Uczestnicy forum wraz z jubilatem. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Uczestnicy forum wraz z jubilatem. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Uczestnicy forum wraz z jubilatem. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Uczestnicy forum wraz z jubilatem. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Uczestnicy forum wraz z jubilatem. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Uczestnicy forum wraz z jubilatem. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Uczestnicy forum wraz z jubilatem. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Uczestnicy forum wraz z jubilatem. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Uczestnicy forum wraz z jubilatem. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie.