Chemiczny Lider

fot. Andrzej Romański

dr Anna Ilnicka z Katedry Chemii Materiałów, Adsorpcji i Katalizy znalazła się w gronie laureatów dziewiątego konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w Programie LIDER. Na stworzenie własnego zespołu zajmującego się „Hybrydowymi materiałami nanorurkami węglowymi – grafenem i nanorurkami węglowymi – węglem aktywnym: syntezą i zastosowaniem w elektrochemicznych akumulatorach energii” uzyskała 1,2 mln złotych.

W tegorocznej odsłonie LIDERA rywalizowało 201 wniosków, spośród których wyłonionych zostało 51 zwycięzców. Konkurs składał się z 2 etapów: najpierw spośród zgłoszonych projektów, których wyniki posiadają potencjalne zastosowanie praktyczne, wyłoniono 70 najlepszych. Następnie ich autorzy musieli stanąć przed panelem eksperckim i udowodnić znaczenie swojego pomysłu dla polskiej gospodarki i nauki.

Celem Programu LIDER jest poszerzenie kompetencji młodych naukowców w samodzielnym planowaniu, zarządzaniu oraz kierowaniu własnym zespołem badawczym, podczas realizacji projektów posiadających możliwość wdrożenia w gospodarce. Program LIDER służy także stymulowaniu współpracy naukowców z przedsiębiorstwami, poprzez umożliwienie realizacji badań o potencjale komercjalizacyjnym i wdrożeniowym, stymulowanie mobilności międzysektorowej, międzyuczelnianej oraz między jednostkami naukowymi. W tegorocznej edycji programu LIDER o finansowanie mogły ubiegać się osoby, które nie ukończyły 35. roku życia.

Lista projektów zakwalifikowanych do finansowania w ramach Programu LIDER IX