Nobel z chemii

Nagrodą Nobla w dziedzinie chemii za rok 2019 uhonorowano – za stworzenie i rozwój baterii litowo-jonowych – Amerykanina Johna B. Goodenougha, Brytyjczyka M. Stanleya Whittinghama i Japończyka Akirę Yoshino.

Królewska Szwedzka Akademia Nauk wyróżniła w tym roku trzech naukowców, którzy niezależnie i na przestrzeni lat pracowali nad stworzeniem i rozwojem systemu litowo-jonowego – podstawy dla najlepszych baterii, jakie do tej pory udało się wyprodukować. Każdemu z laureatów komitet przypisał inne zasługi na rzecz rozwoju baterii litowo-jonowych. Stanleya Whittinghama wyróżniono za to, że już na początku lat 70. XX w. opracował pierwszą funkcjonującą baterię litową. Z kolei John Goodenough podwoił jej potencjał, co zwiększyło jej użyteczność, natomiast Akira Yoshino dopracował akumulator, eliminując z niego czysty lit, zwiększając jego bezpieczeństwo.

Laureaci otrzymają medale i dyplomy, a także dziewięć milionów szwedzkich koron do podzielenia między siebie (to około 800 tys. euro). Wręczenie wyróżnień odbędzie się 10 grudnia, w rocznicę śmierci fundatora nagrody, czyli Alfreda Nobla.